VBAC dula – vaginální porod po císařském řezu

Četné klinické studie potvrzují (studie z několika zemí, včetně Spojených států, Švédska, Jihoafrické republiky, Kanady, Guatemaly a Mexika), že ženy, které využívají služby duly u porodu, mají kratší porod, méně komplikací při porodu a méně císařských řezů. Dobrá dula spolupracuje s párem od těhotenství, schází se společně na setkáních a navzájem se poznávají. Nepřetržitá podpora při porodu pak má reálně lepší výsledky. Není však pochyb, že i dula „na poslední chvíli“ je vskutku dobré rozhodnutí.

Ženy využívající služeb duly mají menší pravděpodobnost, že budou potřebovat pitocin (umělý oxytocin – lék vyvolávající stahy dělohy), léky na úlevu od bolesti, včetně epidurální anestezie, a kleště nebo vakuovou extrakci. Je také pravděpodobnější, že pár je celkově spokojenější s průběhem porodu. Výzkumy ukazují, že by ženy měly mít povědomí, informace a podporu, které vedou k využívání služeb duly a tím měly zajištěnu nepřetržitou podporu ženy při porodu. American College of Obstetricians and Gynecologists and the Society of Maternal-Fetal Medicine uvádí, že „jedním z nejúčinnějších nástrojů ke zlepšení průběhu porodu  je nepřetržitá přítomnost podpůrných pracovníků, jako je například dula.“

Přibližně 70% žen rodí akutním císařským řezem, ačkoli určitá část z nich, by za pomocí duly, měla šanci porodit spontánně

Jaké jsou hlavní důvody pro akutní císařský řez?

  • TÍSEŇ PLODU 26%
  • NEPOSTUPUJÍCÍ POROD 40%
  • PŘEDČASNÉ ODLUČOVÁNÍ PLACENTY 2%
  • ZDRAVOTNÍ KOMPLIKACE MATKY 9%
  • POLOHA MIMINKA KONCEM PÁNEVNÍM NEBO PŘÍČNÁ POLOHA  7%
  • VELIKOST DÍTĚTE 4%
  • DVOJČATA ČI VÍCERČATA 1%
  • OMOTANÁ PUPEČNÍ ŠŇŮRA 2%

Téměř 70% císařských řezů je pro nepostupující porod a tíseň plodu. V obojích případech se jedná o fakt, který lze do jisté míry ovlivnit/zvrátit dulou či aktivní účasti porodní asistentky.

Důvodem:

  1. STRES – V případě, že žena není ve stresu a pod tlakem, je schopna se uvolnit a dítě tak rovněž trpí méně na tíseň plodu. Žena trpící strachem či bolestí, nepodporována kontinuálně jinou ženou se dostává do stresu a hladina kortizolu v ženině těle volí „útěk“. Z tohoto často pramení nepostupující porod. Muž ženě při porodu napomáhá cítit se bezpečně, proto jej nelze opomenout.
  2. LÉČIVA– Žena ovlivněna léčivy není schopna reagovat přirozeně, a tak porody rovněž mnohdy nepostupují, a nebo dochází k tísni plodu.
  3. POLOHA– Dula či PA znalá metod jako je Spinning babies, rebozo techniky, apod. může motivovat ženu ke změně polohy nebo aktivně motivuje ženu i miminko k sestoupení do porodních cest, drobnému pootočení.

S ohledem na dobrou míru úspěšnosti (60-85%) je  vaginální porod po císařském řezu (VBAC) vhodným tématem ke zvážení, oproti stále zběhlému doporučení plánovaného císařského řezu. Vždy je třeba posuzovat možnosti dle individuálního stavu a zůstává na uvážení a odpovědnosti ošetřujícího porodníka, zda doporučí VBAC či nikoli.

Povědomí o možnosti zvolit vaginální porod po předchozím císařském řezu roste. Příčinou je zlepšení informovanosti – více žen informace hledá a konzultuje s odborníky.  Nejnovější statistiky však stále ukazují, že pouze 11% žen s předchozím císařským řezem mělo VBAC ( 2014). Je tomu tak i přesto, že národní lékařské organizace popisují VBAC jako bezpečnou, přiměřenou a vhodnou formu porodu pro většinu žen. Změna se tedy děje, ale pomalu. Některé ženy si najímají duly, aby zvýšily své šance.

Zde je šest specifických způsobů, jak dula může pár podporovat při VBAC.

  1. Je třeba zhodnotit pro a proti

Rozsáhlé studie prokazují, že vaginální porod je úspěšný u 60-80 % těhotných s císařským řezem v anamnéze. Větší pravděpodobnost úspěšného vaginálního porodu mají ženy, které kromě císařského řezu alespoň jednou rodily vaginálně. Mezi další faktory, které mají vliv na úspěšnost VBAC je věk matky do 40 let, 25 pokročilý porodnický nález a hmotnost plodu do 4000g. Faktory, které naopak snižují pravděpodobnost úspěšného vaginálního porodu je obezita, kouření, abusus alkoholu, nepostupující porod, dystokie a kefalopelvický nepoměr v anamnéze. Velký význam má také postoj ženy, jakým způsobem chce ukončit těhotenství. Ta, která se již rozhodla pro císařský řez a porodník jí přesvědčí k vaginálnímu porodu, velmi často stejně skončí na operačním sále.

Mnoho lidí ze stran laické veřejnosti věří, že musí být „jednou císařský řez, vždycky císařský řeze“. Dokonce i jedna třetina nemocnic propaguje opakovat císařské řezy a nedovoluje „VBAC“. Jedná se o nerespektovaní vědy založené na důkazech (EBM) a osobně bych doporučila najít jinou, vhodnější porodnici. Dula nabízí informace, statistiky, podporu, doporučení volit odborníky na téma VBAC. Je si vědoma, že podpora vaginálního porodu po císařském řezu je v našich podmínkách stále obtížná a emocionálně vyčerpávající. Klienti hledají podporu, ujištění a zdroje, dula je ta, která s tímto může pomoci.

  1. Hledání informací

Nejlepší způsob, jak si zajistit klid a ujistit se, je vyhledat co nejvíce informací o VBAC

Vzhledem k tomu, že naše společnost nemá informace o možnosti rodit vaginálně po císařském řezu, erudované informace se od nich nedozvíte.  Pro těhotnou ženu tak může být  vskutku obtížené hledat kvalitní informace v moři mýtů. Dula je osoba, která prošla kvalitním výcvikem poháněna vnitřní motivací – neustále se vzdělává a účastní se odborných kurzů a konferencí,  Vám dokáže pomoci nahlížet na problematiku jinou perspektivou. Díky získaným informacím se tak dokážete zorientovat, podmanit si své obavy, plánovat přirozený porod a těšit se na něj.

  1. Hledejte skutečné odborníky v oblasti porodnictví, kteří mají zkušenosti s VBAC

Někteří laici či zdravotníci říkají rodičům, že plánování vaginálního porodu po císařském řezu je stejně bezohledné „jako běhání po rušné dálnici“. Když tohle rodiče uslyší, přirozeně dostanou strach.  Dula je tu proto, abyste své strachy opustili a dostali se do co největší pohody a důvěry v porod jako proces. Také Vám může nabídnout informace o různých poskytovatelích zdravotnické péče ve vašem kraji, kteří podporují VBAC, a mají povědomí o tom, jaké jsou zásady a postupy při VBAC. Může doporučit, motivovat nebo pár doprovodit na osobní konzultaci s lékařem.

  1. Upřímnost

Pokud jste si vybrali porodnici, o které dula ví, že nepodporuje VBAC, měla by Vám to sdělit. Rozhodnutí je vždy jen na Vás.  Ženy však jednomyslně uvádějí, že kdyby jejich dula věděla, že jejich poskytovatel nepodporuje VBAC, chtěli by jí být sděleny. Pokud tyto informace dula zamlčí, může to narušit důvěru mezi jí a klienty.

  1. Otevřená mysl

Císařský řez neznamená, že žena musí být traumatizovaná. Ne všechny ženy nesou emocionální trauma od prožitku svého císařského narození. Některé ženy však nad zážitkem truchlí. Mají pocit „ukradeného“ porodu. Neprožily si to, o čem ostatní vyprávějí a občas je i celý počátek mateřství složitější. Existují způsoby, jakými lze zpracovat své zážitky z porodu, ať již se jedná o návštěvu psychologa či jiného terapeuta. Mnoho žen však toto neřeší, nezná a proto je úkolem duly pomoci. Dula by si měla vyslechnou celý příběh předchozího porodu. Měla by motivovat k zpracování zážitků před dalším porodem a ženy podporovat, pečovat a důvěřovat jim a jejich pocitům.

  1. Podpora, když to nevyjde

Pokud se dostanete do situace, kdy plánovaný VBAC nevyjde, je zapotřebí, aby dula dala klientům prostor pro frustraci. Klíčové je, aby pár dostal prostor projevit zklamání, smutek, zoufalství. Jelikož dula není emočně zainteresovaná do porodu, umí podpořit a měla by rodiče ujistit ženu, že porod císařským řezem ji nezbavuje role matky. Okamžitě je zapotřebí, aby zajistila náležitosti v přání rodičů pro případ císařského řezu. Podpořila otce, aby na sále byl s ženou, podpořil ji. Motivovala a pomohla rodičům, aby měli s miminkem bonding. Také pomohla s prvním přisátím, s kontaktem kůže na kůži a dalšími důležitými úkony.

 

I v případě císařského řezu, kdy jsou rodiče ve velmi vypjaté emoční situaci, je dula velmi vhodnou podporou. Může zastat, všimnout si, upozornit, motivovat rodiče k naplnění svých přání a zajistit tak o něco pohodovější sžívání se s právě narozeným miminkem.

Jsem zde pro Vás

+420 732 425 822

info@dulaostrava.cz

Individuální setkávání dle potřeby a domluvy v Ostravě a okolí.

Logo Dula Ostrava

Jsem zde pro Vás

Jsem zde pro vaše příjemné prožití těhotenství, porodu i šestinedělí.
Individuální setkávání dle potřeby a domluvy v Ostravě a okolí.

Zavolejte mi: +420 732 425 822