Proč je tak důležité dobré přisátí při kojení?

Slyšeli jste někdy o ragádách, zánětech prsu, kvasinkách na prsu, problémy s nepřibíráním miminka, nespokojeností miminka při kojení? Nebo něco z toho právě prožíváte? Toto je krátký výčet komplikací, které kojení velmi znepříjemňují. Pokud hledáme příčinu, tzv. „viníka“ této situace, nalezneme ho v nedobrém přisátí miminka prs.

Existuje skupina žen a dětí, které problémy nemají a nikdy o žádném „dobrém“ přisátí neslyšely, a přesto kojí a je to v pořádku. Dále existuje větší skupina žen a dětí, které se s výše zmíněnými problémy během kojení potkají.

Dá se těmto problémům předejít, nebo si tímto ženy prostě musí projít a přetrpět to? 

Pokud se na kojení připravíme už v těhotenství, pak můžeme předejít poměrně dosti problémům. Do začátku je dobré vědět, že pokud budeme mít dobré asymetrické přisátí hned ze startu a budeme s miminkem v kontaktu, nejlépe kůže na kůži a budeme sledovat projevy a potřeby miminka, pravděpodobnost, že budeme mít problém s kojením se velmi snižuje.

Od nedobrého přisátí se odvíjejí problémy, které žena a dítě zažívají. S nápravou Vám pomůže kvalitně vyškolená laktační poradkyně, jakou jsou poradkyně vyškolené Mamilou. A jak tedy to „dobré“ přisátí vypadá? Za dobré přisátí označujeme:

ASYMETRICKÉ PŘISÁTÍ

Aspekty, které asymetrické přisátí splňuje jsou:

 • hodně („dokořán“) otevřená pusinka,
 • nosánek od prsu,
 • brada v prsu,
 • nejde vidět koutek úst
 • Zde si můžete prohlédnout videoukázky, kde najdete videa – jak docílit správného přisátí, jakou polohu zvolit, také jak poznat, že miminko pije dostatečně.
 • K tomu, aby se nám povedlo asymetrické přisátí, můžeme využít více poloh. Do začátku je určitě vhodné zvolit polohu PŘÍČNOU. V této poloze totiž dosáhneme dobrého přisátí docela snadno a navíc máme možnost kontrolovat pití miminka a volnou rukou stláčet prs. Všechny tyto úkony jsou důležité, abychom se cítili v kojení jistější. Jestliže se naučíme dobrého přisátí, volíme polohy při kojení dle libosti.

ZÁSADY VEDOUCÍ K DOBRÉMU PŘISÁTÍ:

 • Nepodbízet prso dřív, než miminko otevře pusinku a udělá „aaaaaa“. V okamžiku, kdy miminko pusinku otevře, lze přisát dítě na prs tak, že celé své předloktí, na kterém leží miminko, přisuneme k prsu. Nepracujeme se zápěstím, ale s celým předloktím. Tímto dosáhnete asymetrického přisátí pravděpodobně hned.
 • Pokud se miminko přisaje a vidíte i přesto koutek úst, tak je něco špatně a není důvod v takovém přisátí zůstávat.

Děťátko je na prsu přisáté a my s ním můžeme „pohybovat“:

 • buď jste při přisátí dala miminko moc „nahoru“- pusinkou nad úroveň bradavky, je třeba si jej položit níže (posunout směrem dolů – tam, kde má nožičky). Cílem toho je, aby došlo k prodloužením krku a mírnému záklonu hlavičky. Hlavička miminka je tudíž takovým pomyslným prodloužením prsu matky. Nosánek se tak dostává od prsu a bradička do prsu, spodní čelist se otvírá a koutek úst mizí.
 • zadeček miminka padá dolů a tím pádem není tělíčko v jedné rovině. Zadeček musí být vždy podepřen tak, aby byl v úrovni hlavičky (vodorovně).
 • tělíčko resp. páteř není v jedné ose – nikdy nesmí být vytočená hlavička zatímco tělo leží na zádech

Nedobré přisátí

Asymetrické dobré přisátí

Zadeček, který padá dolů

Stláčení prsu

 • Když se přisaje a není přisátí dobré (nos je v prsu, brada od prsu, je vidět koutek úst) mimo jiné můžeme miminko potlačit našim zápěstím v úrovní lopatek, a tím dojde k záklonu hlavy – tedy nos od prsu, brada v prsu, spodní čelist se otevírá.

STLÁČENÍ PRSU

Když miminko pije, tzn. bradička je v pohybu, tak stlačíme prs (ne u dvorce, spíš u kořene) a držíme po celou dobu, než se bradička na chvíli zastaví. Můžeme sledovat pauzy v bradě.

Stláčení prsu pomáhá miminku vypít si mlíčko rychle a vydatně, což má za důsledek spokojenost. Pomáhá zrychlit tok mléka, což mají děti rády (tzv. „pečené holuby do huby“). 

Díky tomuto všemu – dobrému asymetrickému přisátí, stláčení prsu, střídání prsu během jednoho kojení a aktivnímu nabízení kojení a přímému kontaktu matky s dítětem lze předejít, případně eliminovat problémy s kojením.

Jsem zde pro Vás

+420 732 425 822

info@dulaostrava.cz

Individuální setkávání dle potřeby a domluvy v Ostravě a okolí.

Logo Dula Ostrava

Jsem zde pro Vás

Jsem zde pro vaše příjemné prožití těhotenství, porodu i šestinedělí.
Individuální setkávání dle potřeby a domluvy v Ostravě a okolí.

Zavolejte mi: +420 732 425 822