Jak může dula pomoci nejen rodícím ženám, ale taky tatínkům/partnerům?

Těhotenství, porod a poporodní období jsou etapou v životě ženy a rodiny, kdy si každý z nás projde různými, často nečekanými situacemi. Ať už čekáte své první nebo páté dítě, nejde být vždy připraven úplně na vše.

Rodící ženy si bezpochyby zaslouží nejlepší možnou podporu ze strany služeb duly. Duly však mohou být velmi dobrou oporou pro otce a partnery.

Prací duly je zajistit prostor, ve kterém se může bezpečně a hladce zrodit celá nová rodina. Může být pomocníkem, facilitátorem, informátorem či bezpečným přístavem. Dula je tedy u porodu pro to, aby podpořila nově rodící se rodinu jako celek. Stát se rodičem poprvé nebo přivítat další dítě je i pro tatínky a partnery velkým dnem. Prostřednictvím poskytování podpory otcům/partnerům u porodu, pomáhá podporovat rodící ženu.

Otec přece není ten, kdo rodí, jak mu může prospět dula?

Existuje mnoho způsobů, jak může dula pomoci. Pomáhá v praktických věcech, i po emoční stránce. Otec má u porodu svou nezastupitelnou roli, dula je ta, která ho v jeho roli bude podporovat. Dula nikdy nepřebírá nebo nevytlačuje otce z jeho role. Je tu, aby během porodního procesu pomáhala otci podporovat rodící ženu. Dula je součástí týmu, nikoli náhradou partnera. Dula by měla pracovat tak, aby měli rodiče pocit, že měli svůj porod ve svých rukou. Ukazuje otci možnosti péče o rodící ženu. Zatímco o ni otec nebo partner pečuje, se dula snaží „zneviditelnit“ a nechat vše plynout. V tomto smyslu drží dula bezpečný prostor svých klientům.

Shrnutí toho, jak může být dula nápomocna otci/partnerovi:

Pomáhá budovat důvěru otce v proces zrození

Jedním z nejlepších způsobů, jak podpořit rodící ženu, je pomoci budovat důvěru v její schopnost porodit. Za tímto účelem musíte mít jistotu a důvěru v porodní proces i vy.

Během těhotenství se dula setkává s oběma rodiči a poskytuje jim informace o fyziologickém porodu, možnostech narození. Pomáhá budovat důvěru rodičů v naslouchání svým „vnitřním“ pocitům, intuici, instinktům. Podporuje všechny typy porodů a pomáhá v rozhodování např. tím, že pro vás získá čas, může vás seznámit s možnými variantami, nebo poukázat na něco, co byste se měli zeptat zdravotníků, než se rozhodnete. Tímto buduje také vztah s matkou i otcem.

Díky tomu, že dula svým klientům poskytuje informace o možnostech, nabízí volby a alternativy, mohou se partneři u porodu cítit sebejistě a otec tak lépe podpoří svou ženu.

Dula pomáhá otci být partnerem u porodu

Protože rodící žena není v takovém rozpoložení, aby mohla jednat s jinými lidmi, tento úkol by měl převzít partner u porodu. Partnera k porodu si žena vybírá někoho jí blízkého. Proto tento partnerje a bude emočně zainteresovaný do celého porodního procesu. A to je v pořádku. Může se však jednoduše stát, že si nevzpomene na každé opatření, odborná slova nebo techniku ​​zajištění pohodlí rodící ženě, nebo si prostě jen něčeho nevšimne, či si ve vypjaté situaci neuvědomí, že by bylo zapotřebí udělat ještě něco.

Nevadí – od toho je tam vaše dula. Dula vám může dát návrhy, jak pomoci rodičce, snaží se podchytit stresové situace, může dopomoci při komunikaci se zdravotnickým personálem (ale nikdy nejedná za vás), apod. Dula je trénovaná a zkušená v podpořea pomoci ženám cítit se během porodu co nejvíce komfortně. Není tam proto, aby nahradila ženin doprovod v poskytování pohodlí. Je tam proto, aby pomohla podpořit otce/partnera v následném podpoření ženy. A protože není emocionálně zainteresovaná tak, jako je ženin partner, může udržet svou mysl klidnou a soustředěnou, a nebude se bát nátlaku, emočně vypjatých situací a podpoří vás v komunikaci s ostatními. Hledá a poskytuje celou škálu nápadů a informací, které by v danou chvíli mohly pomoci od bolesti, ke snazšímu sestupování miminka do porodních cest, k urychlení porodního procesu či oddálení intervencí pokud si je nepřejete. Podpoří vás však i v tom, když v něčem změníte názor.

Dula poskytuje praktickou podporu

Není neobvyklé, že porod trvá delší dobu – několik hodin, někdy dní i nocí. Partner i rodící žena nemají možnost konzumovat jídlo, pít či dostatečně odpočívat.

Pokud ale partner u porodu nepečuje o sebe, bude pro něj obtížné poskytnout podporu rodící ženě. 

Když je přítomna dula, může nabídnout pomoc, aby si mohl partner odskočit a najíst se, napít se, projít se, apod. Nebo s sebou dula vezme jídlo, které nabídne svým klientům. Díky dule se můžete oba cítit neustále v bezpečí.

Občas se stane, že člověk u porodu potřebuje nějakou věc, kterou si ale do porodnice nevzal (gumička do vlasů, čelenka, kapesník, osvěžovat vzduchu, hadřík na otření potu, flap jacky, éterický olej, masážní olej, rebozo, atd.). V tu chvíli nastupuje dula se svou „bezednou“ dulí taškou a vytahuje tyto potřebné věci. V případě, že by konkrétní požadovanou věc neměla, je jejím úkolem pro ni dojít, pokud je to možné.

Úkolem duly totiž je i to, abyste se nezatěžovali „maličkostmi“. Proto mějte zabalenou svou tašku k porodu – věci pro vaše děťátko, a hlídání po starší děti nebo domácí mazlíčky. O zbytek se postará vaše dula.

Dula může snížit váš stres

Být jedinou emocionální a fyzickou podporou rodící ženě může být pro některé partnery vyčerpávající. 

Když se podíváme na proces zrození v historickém kontextu, často vidíme ženy obklopené jinými zkušenými ženami, které nabízejí trvalou podporu. V současnosti se snažíme, aby partneři toto vše poskytovali. Je na ně vyvíjen velký tlak. Ale partner u porodu je taky „jen člověk“, a proto vedle něj může stát i dula, která pomůže zmírnit tento tlak a tímto mu být oporou.

Dula může znamenat – méně obtížná rozhodnutí

Pro rodiče, kteří se setkají s neočekávaným rozhodnutím (např. při komplikacích, jako je akutní císařský řez), může být podpora duly nepostradatelnou pomocí. V situacích, kdy je nutné oddělení matky a novorozeného dítěte je úkolem partnera, aby se o děťátko postaral. Většina žen/rodin vyslovuje toto přání. Chce, aby jejich partner následoval dítě všude tam, kde je odneseno, aby zajistil kontakt kůže na kůži (bonding) po porodu sekcí, také aby ohlídal veškeré procedury, které po porodu zdravotníci na dítěti vykonávají. Hlavním přáním žen je, aby dítě nezůstalo po porodu samo.

Tyto úkoly se mohou pro partnera stát náročnými, neboť on sám se nachází v emočně dost vypjaté situaci.

Když si rodiče k porodu vezmou dulu, dostane matka i dítě patřičnou podporu po porodu. Pokud se dostanou do situace, že se musí o dítě postarat otec, protože máma je ještě na operačním sále, nebo potřebuje neodkladnou zdravotní pomoc, tak se otec může „opřít“ o svou dulu. Dula mu pomáhá s bondingem, připomíná, co si přáli ohledně péče o dítě, připomíná mu jejich práva a povinnosti, vysvětluje, co se nyní bude dít, atd.

Dokonce i během běžné péče po porodu může přítomnost duly znamenat, že se všichni cítí bezpečně a opečováváni. 

Táta se může věnovat přivítání se s miminkem, obdivu své ženy a může pociťovat úlevu. Dula, pokud je zároveň i laktační poradkyně může pomoci děťátku s prvním přisátím se na prs. Mamince může poskytnout pití smoothie, kapky, dle domluvy a nechává nově narozenou rodinu se spolu sžívat.

Dobrý začátek je důležitý

Ženy, které rodí za přítomnosti duly, mají nižší riziko císařských řezů. Dula svou přítomností snižuje riziko intervencí a možných císařských řezů až o 60%. 

Páry vykazují větší spokojenost, i v případech, kdy se narození odvíjí jinak, než se  čekávalo a mají vyšší míru pravděpodobnosti, že se děťátko bude kojit výlučněji a dlouhodoběji. Když se žena vrátí domů a cítí se dobře podporovaná a sebevědomě ve schopnosti kojit své dítě, je to snazší  pro celou rodinu. I když věci nejdou podle plánu a původních přání, dula napomáhá rodině toto náročné období překonat a napomoci matce zotavit se jak po fyzické, tak i psychické stránce. Otci poskytuje podporu v péči o ženu a miminko. Po porodu je dobrým zvykem duly, aby navštívila své klientky v pohodlí domova, jakmile rodina bude chtít, a všichni si společně popovídali o proběhlém porodu. Poskytuje tímto i podporu, která pomáhá překonat rodinám obtížně situace.

Práce duly není náhradou za partnera matky. Dula svou přítomností poskytuje pomoc a podporu celé rodině, aby mohla mít co nejlepší, nejsnazší přechod do rodičovství.

 

Původní autorka článku v originálním znění:

Maria Pyanov CPD, CCE in Birth . Aktualizováno: 10. června 2018, přeloženo volným překladem z: https://www.bellybelly.com.au/birth/7-ways-doulas-benefit-dads-and-partners/, dne 2.11.2019

Další zdroje:

Jsem zde pro Vás

+420 732 425 822

info@dulaostrava.cz

Individuální setkávání dle potřeby a domluvy v Ostravě a okolí.

Logo Dula Ostrava

Jsem zde pro Vás

Jsem zde pro vaše příjemné prožití těhotenství, porodu i šestinedělí.
Individuální setkávání dle potřeby a domluvy v Ostravě a okolí.

Zavolejte mi: +420 732 425 822