Covid a separace miminek od matek

Stále se řeší, že v některých nemocnicích separují miminka od maminek, i přes doporučení UNICEF nebo např. WHO. Zde je  mé zamyšlení k tomuto tématu.

Pro pochopení podstaty ochrany miminka před nákazou, je zapotřebí osvětlit základní informace:

Co zažívá dítě oddělené od matky? 

STRES

Pokud je našim cílem ochránit dítě před nemocí, je třeba se zamyslet nad tím, jak vlastně lidské tělo funguje. Každý člověk, i miminko, má nějakou imunitu (miminko samo o sobě slabou, neboť příroda to nastavila tak, že dítě bude ihned po porodu na matce a technikou samodoplazení se dostane k prsu, ze kterého bude pít kolostrum – což je mléko, mimo jiné, též blahodárné na látky podporující imunitu).

Pokud chceme, aby se imunitní systém dítěte zaktivoval, je zapotřebí být v kontaktu s matkou. Kontaktem kůže na kůži, který je jednoznačně blahodárný pro miminko i matku, dítěti poskytujeme lepší adaptaci na svět. V poklidném kontaktu je dítě klidné a má přísun mléka. Nechá se postupně kolonizovat dobrými bakteriemi a jeho imunitní systém se zaktivizuje. Dítě je tak chráněné před patogeny.

Když je miminko separováno:
Pozor – když je dítě separováno, aby bylo ochráněno před útokem virů/bakterií, má v období separace vypnutý imunitní systém. Proč? Protože je ve stresu. A stres vypíná imunitní systém. A proč jej vypíná? Protože toxický stres je varovný signál, který tělu říká teď je čas „na útěk“, „na paniku“, na zachování života, a to bude stát mnoho energie. Aby  se energie ušetřila, je zapotřebí dočasně vypnout všechny „nepotřebné nebo zatěžující“ systémy. Prostě je odvolán brankář a je vše vsazeno na jednu kartu. Je to tedy situace, kterou nechceme řešit ani jako dospělí a vystavujeme tomu bezbranného novorozence. Velice to ovlivňuje jeho zdraví.

Stresu se v medicíně využívá. Když se použije dobře, může zachraňovat životy.  Využívá se např. při transplantaci orgánů. Člověku jsou podány stresové hormony, aby se mu vypnuly imunitní systém těla a tělo tak přijalo transplantovaný orgán.

Pokud vystavíme dítě stresu, z důvodu našich obav, aby se nenakazilo zmiňovaným covidem (který, jak všichni víme, je všudy přítomný a jeden den jej nemáte a druhý den jej máte), pak dítě oddělené od jeho matky, jednoznačně ohrožujeme na jeho zdraví, neboť je vystaveno přímému působení patogenů bez jakékoli ochrany.

Jako dula a laktační poradkyně podporuji kontakt matky s dítětem. Pokud matka nemůže, pak rozhodně kontakt s otcem.

Přeji všem hlavně zdraví vybírejte si porodnice dobře a ptejte se vždy na vše, co vás zajímá.

Jsem zde pro Vás

+420 732 425 822

info@dulaostrava.cz

Individuální setkávání dle potřeby a domluvy v Ostravě a okolí.

Logo Dula Ostrava

Jsem zde pro Vás

Jsem zde pro vaše příjemné prožití těhotenství, porodu i šestinedělí.
Individuální setkávání dle potřeby a domluvy v Ostravě a okolí.

Zavolejte mi: +420 732 425 822